Vandenilis – labiausiai paplitęs elementas Visatoje, kuriam priklauso ateitis energetikoje?

2021 m. balandžio 08 d.
Vandenilis – labiausiai paplitęs elementas Visatoje, kuriam priklauso ateitis energetikoje?

Klimato kaitos iššūkiams kasmet augant, žalesnių ir aplinkai draugiškesnių energijos gamybos būdų paieškoms skiriamas vis didesnis dėmesys. Vienas tokių – ateities kuru dažnai vadinamas vandenilis, kuris jau netolimoje ateityje bus pasitelkiamas transporte bei įvairiose pramonės sektoriuose, o kartu taps ir svarbia elektros sistemos dalimi.

Pasak „Ignitis grupės“ Inovacijų centro vadovo Pauliaus Kozlovo, vandenilio technologijų plėtojimas šiuo metu įtvirtintas ir Europos Sąjungos strategijose, kuriomis siekiama, kad iki 2050 m. blokas taptų klimatui neutralus.

„Vandenilis – labiausiai paplitęs elementas Visatoje. Šis elementas šiuo metu daugiausiai naudojamas chemijos pramonėje, ypač naftos perdirbime, trąšų gamyboje, bet jo ateitis yra matoma būtent energetikoje. Atsinaujinančios energetikos plėtra sąlygoja vis didėjantį elektros kainų kintamumą, o elektra, kartu su vandeniu, yra pagrindinis resursas reikalingas žaliojo vandenilio gamybai. Elektrolizės būdu gaminamas vandenilis iš principo yra vertinamas kaip alternatyva baterijoms, galinti pasaugoti perteklinę energiją.

Tiesa, tam kad ši technologija taptų plačiai taikoma, ji turėtų stipriai atpigti ir tapti efektyvesne. Būtent šioje srityje pastaruoju metu fiksuojama daug laboratorinių tyrimų, kurie verčia rimtai vertinti šios technologijos taikymą ateityje. Remiantis Europos Komisijos užsakytų studijų rezultatais, žaliojo vandenilio panaudojimo anksčiausiai galime tikėtis transporte, kiek vėliau pramonėje. Svarbu pastebėti, kad Europoje šiuo metu vystoma keliasdešimt pilotinių vandenilio technologijų taikymo projektų, kurių metu gauti rezultatai, tikiu, padės tiksliau įvertinti šios technologijos potencialą“, – tikina P. Kozlovas.

Ir nors vandenilio panaudojimo galimybės iš tiesų yra itin plačios, dalis verslų apie šio kuro technologiją ir jos vystymą vis dar nesusimąsto. Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ kviečia visus norinčiuosius pagilinti savo žinias apie šią kuro rūšį ir dalyvauti internetiniame seminare „Vandenilis – ateities energija“.

Kartu su Suomijos – Lietuvos prekybos asociacija, Lietuvos ambasada Suomijoje, „Business Finland“, Europos įmonių tinklu bei Helsinkio regiono prekybos rūmais organizuojame renginyje bus diskutuojama apie tai, kas šiuo metu vyksta Baltijos regiono vandenilio rinkoje, kaip Suomija ir kitos Baltijos šalys prisideda prie perėjimo prie žaliosios energetikos ir kaip prie šių pokyčių galėtų prisidėti šalių politikos ir verslo lyderiai.

Internetinis seminaras vyks balandžio 20 d. 9–11 val., susipažinti su detalia jo programa ir registruotis į šį renginį norintieji kviečiami paspaudę šią nuorodą.