Teismas: ESO pagrįstai atmetė išmaniųjų skaitiklių pirkimo dalyvio paraišką

2019 m. spalio 15 d.
Teismas: ESO pagrįstai atmetė išmaniųjų skaitiklių pirkimo dalyvio paraišką

Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) išmaniųjų skaitiklių pirkime pagrįstai atmetė vieno iš Tiekėjų pasiūlymą, kuris buvo pateiktas pavėluotai. Teismas, įvertinęs faktines Tiekėjo paraiškos pateikimo aplinkybes, nusprendė ieškinį atmesti, bylą nutraukti ir panaikinti laikinąsias apsaugos priemones – pirkimo procedūrų sustabdymą.

ESO paskelbtame Išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkime Tiekėjas ginčijo ESO priimtą sprendimą atmesti jo paraišką, nors ją buvo pateikęs po nustatyto termino ir ne per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą (CVP IS). Dėl Tiekėjo inicijuoto teisminio ginčo Išmaniosios apskaitos pirkimo procedūros nuo 2019 m. rugpjūčio yra sustabdytos. Įsiteisėjus priimtam sprendimui, ESO atnaujins pirkimo procedūras.

ESO šių metų birželio 6 d. paskelbė Išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimą. ESO šiuo pirkimu planuoja įsigyti apie 1,2 mln. vnt. išmaniųjų skaitiklių ir visą reikiamą infrastruktūrą skirtą šių skaitiklių valdymui, duomenų surinkimui ir apdorojimui.

Apie išmaniųjų skaitiklių projektą

ESO planuojama diegti išmanioji apskaita atneš ilgalaikę naudą Lietuvos vartotojui, elektros energijos skirstymo tinklui bei visai Lietuvos ekonomikai. Pastebėtina, kad derinant projekto investicijas su VERT, buvo aptartas ir suskaičiuotas platus spektras socialinių bei ekonominių naudų vartotojams, skirstymo tinklui, rinkos įgalinimui. Jas galima suskirstyti į tris pagrindines kategorijas:

Ilgalaikė nauda gyventojams. Net 450 tūkst. Europos vartotojų dalyvavo 100 bandomųjų projektų įvairiose šalyse. Europos išmaniųjų skaitiklių pramonės grupės (ESMIG) parengtoje apžvalgoje skaičiuojama, kad priklausomai nuo to, kiek vartotojai įsitraukė į bandomąjį išmaniųjų skaitiklių projektą, jų sutaupymai siekė nuo 5 % iki 8,7 %. Per ESO 2017 m. vykdytą bandomąjį projektą klientai naudojo vidutiniškai iki 6 % mažiau elektros energijos.

Nauda Lietuvos ekonomikai. Įdiegus išmaniuosius skaitiklius, fiksuojant vartojimą net 15 minučių tikslumu, bus įgalinta konkurencija, t.y., nepriklausomi tiekėjai galės geriau varžytis dėl klientų – konkuruoti paslaugomis, jų kokybe, kainomis ar kitais individualiais sprendimais. Panaši transformacija įvyko telekomunikacijų sektoriuje prieš dvidešimt metų. Galima tikėtis, kad įdiegus išmaniuosius skaitiklius bus pasiekta rinkos konkurencija ir dinamika, atnešianti daugiausia pasirinkimo naudos kiekvienam Lietuvos vartotojui.

Efektyvesnis skirstymo tinklo valdymas. Įdiegus išmaniuosius skaitiklius, ESO nuotoliniu būdu galės matyti, kur ir koks vartojimas yra neteisėtas, galės prižiūrėti elektros tinklo kokybę ir operatyviai imtis priemonių, kad tokia veikla nebūtų vykdoma. Taip pat investicijos į tinklą bus tikslesnės, bus optimizuoti skaitiklių priežiūros ir rodmenų nurašymo kaštai bei kitos šiuo metu ESO patiriamos sąnaudos. Išmanieji skaitikliai jau įdiegti ir sėkmingai veikia beveik visose Europos šalyse.