Tarptautinėse rinkose dujų kainos išlieka žemos

2019 m. rugsėjo 17 d.
Tarptautinėse rinkose dujų kainos išlieka žemos

Gamtinių dujų rinkoje požiūris į ateities sandorius rugpjūtį išliko optimistinis. Dėl to pastaruosius 10 mėnesių, su tam tikromis korekcijomis, stebimas ateities sandorių kainų kritimas. Paskutinį vasaros mėnesį, ruošiantis žiemai, Europos dujų saugyklų užpildymas pasiekė 93 procentų, o pirkėjai Azijoje kiek aktyviau skelbė SGD įsigijimo konkursus, rodo „Ignitis“ duomenys.

Europos gamtinių dujų indeksai rodo šaltojo laikotarpio atėjimą

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. rugsėjo mėnesiui susiformavo ties 11,19 euro už megavatvalandę (Eur/MWh), arba 0,22 Eur/MWh daugiau nei susiformavusi kaina rugpjūčio mėnesiui. Palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 53 proc.

Nors dėl artėjančio šaltojo metų laikotarpio formuojasi aukštesnės ateities sandorių kainos likusiems 2019 m. mėnesiams, tačiau absoliutus ateities sandorių kainų lygis mažėja su tam tikromis korekcijomis atskirais laikotarpiais.

Mažėja ir 2020 metų kainų lygis. Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 metams rugsėjo 2 d. nukrito žemiau 17 EUR/MWh, lyginant su 23 EUR/MWh 2018 metų spalio pirmosiomis dienomis.

Pirmąją rugsėjo dieną Europos gamtinių dujų saugyklos buvo užpildytos beveik 93 proc. Tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais šis rodiklis siekė 74 proc.

Rugpjūtį Klaipėdos SGD terminale buvo išdujinta 1,5 TWh SGD –136 proc. daugiau nei rugpjūtį prieš metus. Kaip skelbia terminalo operatorė, šis kiekis sudaro 1,4 karto daugiau dujų nei iš viso suvartojama Lietuvoje. Aštuntąjį šių metų mėnesį SGD terminale priimtas 1 didysis ir 5 mažieji dujovežiai. Didžioji dalis SGD – 88 proc. – buvo atgabenta iš Norvegijoje esančios dujų skystinimo gamyklos.

SGD paklausą Azijoje augino aukšta oro temperatūra

Rugpjūčio viduryje Azijoje SGD paklausa kilo, o tai daugiausiai lėmė Japonijoje vyravę karšti orai.

Antroje rugpjūčio pusėje kainų lygį palaikė didėjęs susidomėjimas SGD paskutiniam 2019 m. ketvirčiui. Vis dėlto, pastebima, kad rinkos dalyviai jaučia, kad gamtinių dujų kainos gali atsiremti į „lubas“.

To priežastys – augantys gamtinių dujų skystinimo pajėgumai pasaulyje ir vyraujančios nuomonės dėl gamtinių dujų vartojimo ateities Kinijoje.