Spalis gamtinių dujų rinkoje pažymėtas atsargiu augimu

2020 m. lapkričio 04 d.
Spalis gamtinių dujų rinkoje pažymėtas atsargiu augimu

Azijoje išaugusi gamtinių dujų paklausa spalio mėnesį mažino į Europos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalus atkeliaujančių krovinių kiekius. Tiek tai, tiek sumažėję norvegiškų dujų srautai į kontinentinę Europą lėmė nedidelį kainų ūgtelėjimą Senojo žemyno dujų biržose. Ir nors visą spalį rinkos dalyviai mieliau kreipė SGD krovinius į Azijos šalis, artimiausiu metu tokią situaciją gali pakoreguoti konkurencija iš vamzdynais atkeliaujančių dujų ir apribojimų dėl COVID-19 įvedimas.

Kainas Europoje kelia mažesni dujų srautai

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. lapkričio mėnesiui susiformavo ties 14,14 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 2,81 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina spalio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, lapkričio mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 9 proc.

Remonto darbai, ribojantys gamtinių dujų srautus iš Norvegijos bei 40 proc. lėtesnis išdujinimas iš Nyderlandų „Gate“ SGD terminalo, lyginant su praeitų metų spaliu, lėmė didesnį Europos šalių saugyklose esančių gamtinių dujų panaudojimą. Ši tendencija ir toliau gali išlikti, jeigu Europos SGD terminalai nesulauks daugiau krovinių, kurių skaičių gali riboti Azijoje išaugusi SGD paklausa.

Spalio mėnesį bendra padėtis Europos gamtinių dujų saugyklose buvo pakankamai stabili ir saugyklų užpildymas visą mėnesį svyravo apie 95 proc. bei buvo 2 proc. mažesnis nei tuo pat metu pernai.

Azijos gamtinių dujų paklausa gali išlikti 2020 metų lygyje

Šiemet Azijos paklausa, tikėtina, bus panaši į praėjusių metų žiemos su kelių procentinių punktų prieaugiu. Tiesa, toks scenarijus yra realistiškas jeigu nebus įvesti nauji su COVID-19 plitimu susieti apribojimai, kurie jau stebimi Europos šalyse.

Nors pastarąjį mėnesį Azijos SGD rinka buvo pagyvėjusi ir joje kainos vidutiniškai augo apie 5,5 Eur/MWh, labai gali būti, kad tolimesnį kainų lygio ir SGD paklausos augimą gali riboti galimybė naudoti vamzdynais atkeliaujančias dujas. Azijos SGD indekso EAX kainoms pasiekus 21 Eur/MWh, vamzdynais vartotojus pasiekiančios dujos tampa konkurencinga alternatyva. Dėl šios priežasties manoma, kad šią žiemą Azijos importuotojai tik iki tam tikro lygio galės leisti SGD kainų augimą.

Paskutinę spalio savaitę Azijos SGD indeksas EAX pristatymui gruodžio mėnesį buvo 6 Eur/MWh didesnis už pristatymą į Vakarų Europos rinkas. Dėl to, esant galimybėms, rinkos dalyviai stengiasi SGD krovinius parduoti pristatymui būtent į Azijos šalis.

JAV „Henry Hub“ indeksas spalio mėnesį buvo mažiausias lyginant su minėtais regionais ir paskutinę spalio mėnesio savaitę siekė 8,80 Eur/MWh.