Rugsėjis gamtinių dujų rinkoje: pakilios nuotaikos su neapibrėžtumo prieskoniu

2020 m. spalio 06 d.
2

Ekonominių tyrimų instituto „IHS Markit“ sudaromas euro zonos Pirkimo vadybininkų indeksas (PMI) rugsėjo mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, padidėjo 2 punktais iki 53.7. Didžiąja dalimi prie šio rodiklio augimo prisidėjo atsigaunančios gamybos apimtys Vokietijoje. Pramonės apimčių didėjimas užfiksuotas ir dviejose didžiausiose pasaulio ekonomikose – JAV ir Kinijoje. Vis dėl to pirmąjį rudens mėnesį rinkoje buvo justi ir neapibrėžtumas dėl augančio COVID-19 atvejų skaičiaus visame pasaulyje, viruso įtakos darbo rinkai ir artėjančių prezidento rinkimų JAV.

Kainas augina ir streiko galimybė Norvegijoje

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. spalio mėnesiui susiformavo ties 11,33 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 1,53 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina rugsėjo mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, spalio mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 12 proc.

Kaip įprasta įsibėgėjant antrajam metų pusmečiui, gamtinių dujų kainų lygis šį rugsėjį taip pat augo, lyginant su vasaros mėnesiais. Greitesnis kainų augimas stebėtas paskutinėmis rugsėjo dienomis dėl atsiradusios streiko rizikos Norvegijos naftos ir dujų sektoriuje. Streikas dėl didesnių šio sektoriaus darbuotojų atlyginimų gali sumažinti gamtinių dujų srautus į kitas Europos šalis.

Spalio pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė nepilnus 95 proc. ir buvo 2 proc. mažesnis nei tuo pat metu pernai.

Remiantis naujausia JAV Energijos informacijos administravimo agentūros (EIA) ataskaita, šios šalies gamtinių dujų saugyklos rugsėjį buvo užpildytos 14 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu praėjusiais metais. Sparčiau dujos į  saugyklas JAV buvo pumpuojamos rugsėjo pradžioje, kai kuriuos šalies regionus niokojant uraganams. Tuo metu buvo laikinai sustabdyta daugelio šios šalies eksportui skirtų SGD terminalų veikla.

JAV dujų skystinimo gamyklos didina apsukas

Didžioji dalis JAV SGD skystinimo terminalų rugsėjį vėl dirbo įprastu režimu. Kol kas rinkos analitikai neprognozuoja krovinių iš JAV atšaukimų šių metų paskutinįjį ketvirtį, o tai turėtų pagyvinti SGD rinką lyginant su vasaros laikotarpiu. Šiuo metu Azija (tiek Artimieji Rytai, tiek Rytų Azija) ekonominiu aspektu yra patraukliausias regionas amerikietiškiems SGD kroviniams, tačiau opus išlieka paklausos aspektas – kokia žiema laukia šiemet bei kaip dujoms seksis konkuruoti su kitomis kuro rūšimis.

Be to, didelę įtaką amerikietiškų SGD krovinių ateičiai turės ir lapkričio pradžioje vyksiantys JAV prezidento rinkimai. Šių rinkimų baigtis lems tai, kaip lengvai bus išduodami leidimai naujų SGD projektų vystymui ateityje, kaip klostytis Vašingtono santykiai su Kinija ir galiausiai koks vaidmuo bus skiriamas aplinkosaugai. v Paskutinę rugsėjo dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui lapkričio mėnesį buvo 1,66 EUR/MWh didesnis už pristatymą į Vakarų Europos rinkas. JAV „Henry Hub“ indeksas rugsėjį buvo mažiausias lyginant su minėtais regionais ir paskutinę rugsėjo mėnesio dieną siekė 7,47 EUR/MWh.