Rugpjūtis gamtinių dujų rinkoje: nuo ruošimosi šalčiams iki uragano sustabdytų skystinimo terminalų

2020 m. rugsėjo 07 d.
Rugpjūtis gamtinių dujų rinkoje: nuo ruošimosi šalčiams iki uragano sustabdytų skystinimo terminalų

Vėl pradėjęs augti užsikrėtimų COVID-19 atvejų skaičius Europos Sąjungos šalyse rugpjūtį atsiliepė ir šių šalių gamybos rodikliams. Ekonominių tyrimų instituto „IHS Markit“ sudaromas euro zonos Pirkimo vadybininkų indeksas (PMI) paskutinį vasaros mėnesį, lyginant su liepa, sumažėjo 0,1 punktu iki 51.7. Tačiau gamybos apimtys Kinijoje ir JAV rugpjūtį po truputį augo – atitinkamai 0,3 ir 2,2 punkto. Būtent gerėjančios nuotaikos šių šalių pramonės sektoriuose, neplanuoti gamtinių dujų infrastruktūros remonto darbai, itin galingas uraganas JAV bei ruošimasis šaltajam metų laikotarpiui rugpjūtį kėlė gamtinių dujų kainas.

Įtakos kainoms Europoje turėjo ir mažėjantys tranzito srautai

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. rugsėjo mėnesiui susiformavo ties 7,85 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 2,48 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina rugpjūčio mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, rugsėjo mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 30 proc.

Iš dalies tokį kainų lygį lėmė tiek numatyti, tiek neplanuoti remonto darbai gamtinių dujų perdavimų sistemose, ir beveik per pusę sumažėjusios išdujinimo apimtys iš Nyderlanduose esančio SGD terminalo, lyginant su ankstesniais šios vasaros mėnesiais. Be to, įtakos turėjo ir rusiškų dujų tranzito srautų per Vokietiją į Nyderlandus sumažėjimas. Pastarasis, „Ignitis“ vertinimu, siekė 45 proc., lyginant su šių metų birželio ir liepos vidurkiu.     

Rugsėjo pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė nepilnus 92 proc. ir buvo tame pačiame lygyje kaip ir praėjusiais metais. Tokia situacija rodo, kad jau lapkritį Europos dujų saugyklos gali būti užpildytos maksimaliai, o tai mažintų gamtinių dujų importo poreikį 2021 metų balandžio - rugsėjo mėnesiais.

Dujų skystinimo gamyklas stabdė uraganas

JAV Meksikos įlankoje gamtinių dujų skystinimo gamyklos paskutinę rugpjūčio savaitę ruošėsi uraganui „Laura“, kurio vėjo greitis siekė iki 240 km per valandą. Dėl šios priežasties buvo ribojami, o kai kur visiškai sustabdyti gamtinių dujų skystinimo terminalų darbai bei evakuojami čia dirbantys asmenys. Šiuo metu yra vertinamas trumpalaikis uragano poveikis rinkai – po didelio kritulių kiekio kelioms dienoms, o galimai ir ilgesniam laikui gali sutrikti laivų eismas uragano paveiktose teritorijose.

Paskutinę rugpjūčio dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui spalio mėnesį buvo 0,82 EUR/MWh didesnis už pristatymą į Vakarų Europos rinkas. JAV „Henry Hub“ indeksas rugpjūtį buvo mažiausias lyginant su minėtais regionais ir paskutinę rugpjūčio mėnesio dieną siekė 7,55 EUR/MWh.

Kainų skirtumai tarp JAV ir kitų pasaulio regionų leidžia prognozuoti, kad nuo spalio mėnesio rinkoje didės amerikietiškų krovinių skaičius.