Per porą metų išmania įranga bus apžiūrėta 8 tūkst. km oro linijų

2021 m. birželio 09 d.
Per porą metų išmania įranga bus apžiūrėta 8 tūkst. km oro linijų

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) praėjusiais metais išbandė inovatyvią paslaugą – dalį elektros oro linijų inspektavo panaudojant „LiDAR“ (angl. „Light Detection and Ranging“) technologiją. Sėkmingai išbandyta išmania įranga šiemet bei kitąmet bus patikrinta apie 8 tūkst. km arba penktadalis visų vidutinės įtampos oro linijų, kurių iš viso yra apie 40 tūkst. km. Siekiant užtikrinti elektros tinklo patikimumą, visos oro linijos turi būti periodiškai apžiūrimos.

Praėjusiais metais ESO bendradarbiaujant su „Ignitis grupės“ inovacijų centru įgyvendintas „LiDAR“ pilotinis projektas parodė aiškią šios technologijos naudą – gauti tikslūs duomenys apie augmeniją, kuri suklasifikuota pagal aukštį, plotą ir net pažymėti konkretūs medžiai keliantys didžiausią riziką pažeisti elektros linijas. Skenuodama iš viršaus, surenkamas didžiulis informacijos kiekis, kuris vėliau yra apdorojamas, klasifikuojami aptikti objektai, identifikuojama augmenija ir pačios oro linijos. Yra sukuriamas itin tikslus visos aplinkos erdvinis modelis.

Ši informacija daug tikslesnė nei dabar naudojamame defektavimo procese, kurio metu ESO inspektavimo komandų inžinieriai važiuoja į paskirtas vietas ir apžiūri elektros oro linijas gyvai. Todėl pasirašyta dviejų metų sutartis oro linijų lazerinio skenavimo „LiDAR“ ir defektavimo paslaugoms įsigyti.

„Nusprendėme didinti išmanių oro linijų inspektavimo apimtis ir artimiausiu metu papildomai nuskenuoti ir nufotografuoti apie 8 tūkst. km elektros oro linijų. Tikimės, kad taip galėsime efektyvinti oro linijų defektavimą ir apžiūras bei rangovams pateikti itin tikslią informaciją. Pasirašyta ilgalaikė sutartis parodo, kad sėkmingai adaptuojame naujas technologijas savo veikloje – skaitmenizavimas tinklo apžiūrų procese vyksta ir tai ne tik žodžiai, bet ir darbai – sako ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Virgilijus Žukauskas.

Pagal naują pavojingų medžių genėjimo tvarką apsaugos zonoje – galima šalinti pavojingus medžius jei tie medžiai virsdami gali pasiekti liniją ir ją pažeisti. „LiDAR“ technologija bus panaudojama būtent tokių linijų apžiūrai. Ji leidžia itin tiksliai nustatyti pavojingiausius medžius ir jų aukščius, todėl galima objektyviai identifikuoti, kurie medžiai kelia didžiausią grėsmę.

Nuolatinė elektros oro linijų patikra reikalinga siekiant aptikti defektus ir įvertinti augmeniją, kurią būtina šalinti artimiausiu metu. Pavojingų medžių apsaugos zonoje tvarkymas ženkliai prisideda prie tinklų patikimumo – pašalinus pavojingiausius medžius, krūmus ir rizikingiausius defektus, sumažinama tikimybė, jog dėl sniego ar audros krintantys medžiai pažeis oro linijas.

Prie lazerinio skenavimo kartu yra naudojama fotografijos įranga, kuri leidžia užfiksuoti realų vaizdą bei lengviau įvertinti esamą infrastruktūros būklę. Atliekant linijos elementų apžiūrą iš viršaus, galima tiksliau nustatyti pažeistus izoliatorius ar laidus ir taip ateityje išvengti gedimo. Nuotraukose taip pat pateikiami tikslūs matavimai apie pačias oro linijas – tokie duomenys suteikia galimybę palyginti ir rasti neatitikimus sistemose, matuoti atramų pakrypimus ar linijų susikirtimus su kita infrastruktūra.