Pirmasis „Ignitis saulės parkų“ klientas: norisi naudoti švarią energiją, o dabar tai ir apsimoka

2020 m. gegužės 25 d.
Pirmasis „Ignitis saulės parkų“ klientas: norisi naudoti švarią energiją, o dabar tai ir apsimoka

Pirmos pasaulyje visiems šalies namų ūkiams prieinamos nutolusių saulės elektrinių platformos „Ignitis saulės parkai“ klientai jau pradeda pasirašyti pirkimo sutartis. Pirmuoju šios platformos klientu tapo Arūnas Burkšas, kuriam pirmadienį šalia Elektrėnų jau veikiančioje saulės elektrinėje įteiktas simbolinis sertifikatas.

Neringoje gyvenantis A. Burkšas įsigijo 9,9 kW dalį nutolusios saulės elektrinės. Jo šeima daugiausiai elektros sunaudoja namo šildymui.

„Gyvename Nidoje, ant marių kranto, sename žvejo name, kuris neturi centrinio šildymo, todėl šildomės elektriniu katilu. Apšildyti namus reikia daug elektros, ypač žiemą, kai net ausys linksta kaip būna šalta. Kitų pasirinkimų nelabai turime – įsivesti dujas nėra jokių galimybių, o turėti kieto kuro katilinę yra sudėtinga. Be to, norisi naudoti švarią energiją, o dabar tai ir ekonomiškai apsimoka. Net ir gyvendamas daugiabutyje rinkčiausi „Ignitis saulės parkų“ platformą“, – apie priežastis, paskatinusias įsigyti dalį nutolusios saulės elektrinės, sako nidiškis.

A. Burkšas tvirtina, kad jau praėjusiais metais rimtai svarstė pradėti naudotis saulės energija, dar nežinodamas apie galimą valstybės paramą, kuri siekia 323 Eur už 1 kW įrengtos saulės elektrinės galios. Parama skiriama įsigyjant iki 10 kW galios elektrinę, tad maksimali parama gali siekti iki 3230 Eur. 

„Neringoje saulės ir vėjo gauname bene daugiausiai Lietuvoje, tačiau paradoksalu, kad esame suvaržyti. Mūsų namas yra griežčiausiai saugomoje teritorijoje, kur net plastikinių langų negalima susidėti, tad apie saulės modulių sumontavimą ant stogo nebuvo jokių minčių. Tačiau net ir turint tokią galimybę, nutolusios elektrinės sprendimas man yra patrauklesnis – nereikia rūpintis jokiais papildomais įrengimo darbais, nereikia galvoti, kas bus, jeigu elektrinė suges, mokamas tik nedidelis saulės elektrinės priežiūros mokestis. Nutolusi saulės elektrinė visada bus prižiūrėta, sutvarkyta ir dirbs maksimaliu pajėgumu“, – sako A. Burkšas.

„Mūsų įrengta 1 MW saulės elektrinė jau veikia ir pradėjome pasirašyti sutartis su klientais, kurie buvo rezervavę pageidaujamą dalį elektrinės. Matome, kad norinčiųjų tapti gaminančiais vartotojais Lietuvoje yra daug, todėl atsižvelgdami į projekto populiarumą, pirmąjį saulės elektrinės parką šiemet išplėsime dar 3 MW galios. O pirmuoju „Ignitis saulės parkų“ klientu tapusiam Arūnui, kuris yra buriuotojas ir įpratęs girdėti „Vėjo, vėjo!”, noriu palinkėti „Saulės, saulės!“ – sako bendrovės „Ignitis gamyba“ generalinis direktorius Rimgaudas Kalvaitis.

„Ignitis saulės parkų“ platforma kiekvienam šalies gyventojui, net ir gyvenančiam bute, suteikia galimybę įsigyti dalį saulės elektrinės iš saulės parkų ir kartu tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju. Tai yra pirmasis pasaulyje įgyvendintas geografiškai nutolusių saulės elektrinių projektas, veikiantis nacionaliniu mastu.

Pirmąja 1 MW saulės elektrine naudosis beveik 300 namų ūkių. Numatomas saulės elektrinės gyvavimo laikotarpis – 25 metai. Skaičiuojama, kad per šį laiką projekte bus sugeneruota iki 25 GWh elektros energijos, dėl naudojamų atsinaujinančių energijos išteklių bus išsaugota daugiau nei 450 tūkst. medžių, o CO2 kiekis bus sumažintas beveik 19 tūkst. tonų.

„Ignitis saulės parkų“ platformoje gyventojai gali įsigyti arba išsinuomoti bet kurio vystytojo siūlomą saulės elektrinės dalį, kurios minimalus galingumas yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Įsivertinti, kokio tiksliai galingumo reikia, padeda platformos svetainėje įdiegta konkrečiam būstui reikalingos elektros galios bei naudos skaičiuoklė. Vidutinė rezervuojama saulės elektrinės galia yra 4 kW, nes „Ignitis saulės parkų“ platforma naudojasi ne tik daugiabučių, bet ir individualių namų gyventojai. Tokių jėgainių įsigijimas yra remiamas valstybės ir pirkėjai gali gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros teikiamą paramą. Artimiausias kvietimas paramai gauti yra planuojamas 2020 m. liepos mėnesį.