Dėl elektros biržos „Nord Pool“ pareiškimų

2022 m. rugpjūčio 19 d.
el

Reaguodami į elektros biržos „Nord Pool“ pareiškimą dėl rugpjūčio 17 d. Baltijos šalyse susidariusios rekordinės 4000 Eur/MWh elektros energijos kainos teikiame savo poziciją. Tenka konstatuoti, kad „Nord Pool“ reakcija į Lietuvos institucijų ir bendrovių išsakytus lūkesčius yra apmaudi, nes „Nord Pool“ tik formaliai pateikė rekomendacijas, kaip atitikti jų šiuo metu taikomą algoritmą, nors tai dažnai yra techniškai neįgyvendinama.

  • „Nord Pool“ pateikia informaciją, kaip atitikti jų taikomą algoritmą, tačiau visiškai nevertina, ar jų algoritmas yra tinkamas Baltijos šalims.

  • Mes žinome, kaip veikia algoritmas ir kaip teikti pasiūlymus biržai, tačiau keliamas klausimas yra kitas – ar nereikia tobulinti algoritmo Baltijos šalių atveju, taip išvengiant paradoksalių atmetimų. Šiuo metu situacija Baltijos šalyse tokia, kad dujinės generacijos blokų techniniai apribojimai neleidžia atitikti algoritmo ir „Nord Pool“ siūlomų sąlygų.

  • „Nord Pool“ pripažįsta, kad Baltijos šalys yra nedidelės ir izoliuotos rinkos, kuriose kainai didelę įtaką daro jungčių pralaidumai, dėl ko kyla ir paradoksalūs atmetimai.

  • Kaip vieną iš pasiūlymų „Nord Pool“ siūlo teikti valandinius pasiūlymus vietoj blokų, apimančių kelias valandas. Tačiau „Nord Pool“ yra žinoma, kad įrenginiai, dėl kurių keliame klausimą, dėl savo dydžio negali veikti trumpu režimu.

  • Rinkoje nėra pavyzdžių, kad tokio tipo elektrinės būtų įjungiamos valandai. Tai nėra dujinė turbina, kurios naudojamos pikinei apkrovai padengti. Tai bazinės gamybos įrenginys, kuris yra efektyvus, nes veikia kombinuotu ciklu. Leidžiant įrenginį dažnai ir trumpais periodais – jis laužomas, eikvojamas resursas, kas sąlygos dažnesnį jo neprieinamumą. Be to, tokių valandinių paleidimų kaštai yra milžiniški.

  • KCB  atveju teikiami 24 skirtingi pasiūlymai, nuo 7 iki 24 valandų trukmės, iš kurių galima aktyvuot tiki vieną. Teikiami pasiūlymai apima rytinį, vakarinį piką, rytinį ir vakarinį piką. Taip pat teikiami pasiūlymai maksimaliai, minimaliai galiai.

  • Svarbu pažymėti, kad jau anksčiau „Ignitis grupė“ kreipėsi į „Nord Pool“, prašydama leisti taikyti naujus, įvairesnius produktus, kurie padėtų geriau išnaudoti esamus įrenginius. Pavyzdžiui, buvo prašoma leisti taikyti skirtingas galias skirtingomis valandomis vietoj vieno bendro pasiūlymų bloko, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta.

Tikimės, kad bendros Baltijos valstybių vyriausybių ir reguliuotojų pastangos paskatins „Nord Pool“ įsigilinti į esamą padėti ir įvertinti bei pritaikyti algoritmą, atitinkantį Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos rinkų poreikius.