„Lietuvos energija“ inicijuoja pirmąjį Baltijos šalyse energetikos inovacijų fondą

2016 m. gegužės 31 d.
Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“, įgyvendindama savo strategiją ir skatindama inovacijas, inicijuoja rizikos kapitalo fondo steigimą. Naujas fondas finansuos pradedančias verslo idėjas (startuolius) energetikos srityje. Kasmet į atrinktus geriausius projektus numatoma investuoti iki 1 mln. Eur.
 
„Šiuo metu „Lietuvos energijos“ inovacijų ekosistemą sudaro Veiklos meistriškumo programa, vidinis Inovacijų bankas bei bendradarbiavimas su mokslo institucijomis. Atsižvelgdami į pasaulinę praktiką, kaip vieną iš inovacijų skatinimo įrankių matome ir investicijas į inovatyvius produktus ir paslaugas kuriančius startuolius. Tai leis pritraukti talentų ir idėjų iš išorės, šį potencialą galime panaudoti paslaugų kokybės ir efektyvumo didinimui. Papildomai tai leis tvariai auganti pridėtinę vertę, didinti Lietuvos konkurencingumą“, – teigia dr. Dalius Misiūnas, „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.
 
Baltijos šalyse tai pirmasis energetikos inovacijų fondas, jis prisidės prie investicijų pradedantiems projektams augimo. Lietuvoje rizikos kapitalo investicijos vienam gyventojui per 2014 metus tesiekė 2 Eur, kai palyginti, tokios investicijos Europoje vidutiniškai siekia 11 Eur, JAV – 148 Eur, o Izraelyje – 413 Eur per metus. Dauguma didžiųjų Europos energetikos kompanijų jau valdo arba investuoja į panašius fondus.
 
„Fondo veikla neapsiribos vien lietuviškais projektais – investuosime į projektus iš Baltijos šalių, kartu vertindami idėjas ir iš kitų valstybių (pvz. Ukrainos). Siekiame Lietuvoje sustiprinti tas sritis, kurių link juda ateities energetika – išmanieji tinklai, atsinaujinantys ištekliai, smulkioji generacija, išmanūs namai, didieji duomenys ir analitika, e-paslaugos ir kitos. Fondo dalyviams „Lietuvos energija“ galėtų tapti realiu bandymų poligonu ar klientu“, – aiškina D. Misiūnas.
 
„Lietuvos energijos“ Inovacijų fondo planuojamų investicijų dydis sieks 1 mln. Eur per metus. Numatoma, kad fondas veiks 10 metų, iš jų aktyviai investuos nuo 1 iki 5 metų. Fondas pradės veikti jau 2016 m. antroje pusėje, o iki 2019 m. jis taps išvystyta programa. Fondo veikla apims ir akseleratorių – atrinktų inkubacinės stadijos projektų autoriams bus suteikiamos palapos veiklai bei nemokamos ekspertų konsultacijos. Siekiama, kad fondas uždirbtų grąžą, atitinkančią „Lietuvos energijos“ strategiją.
 
Nuo šimtų idėjų – iki kelių įmonių
 
Inovacijų fondo veikla prasidės nuo idėjų atrankos etapo, kuriame tikimasi gauti 300-500 idėjų. Inkubacinei stadijai bus atrinkta 50-60 idėjų, kurių autoriams bus suteikiamos patalpos veiklai, ekspertų konsultacijos. Dar vėliau, akseleravimo stadijoje, 10-15 geriausių projektų bus suteikiamas finansavimas, pvz., iki 30 tūkst. Eur. Į vėliausią – investicijos stadiją – atrinktus projektus, priklausomai nuo poreikio, gali būti investuojama iki 500 tūkst. Eur.
 
Sprendimus dėl idėjų atrinkimo finansavimui priims investicijų komitetas. Atrinktiems startuoliams bus suteikiamas dalinis finansavimas, tačiau dar svarbiau yra tai, kad „Lietuvos energijos“ grupė, kuri yra viena didžiausi energetikos įmonių Baltijos šalyse, galės pasiūlyti technologines žinias bei tinkamą bandymų bazę startuolių projektų įgyvendinimui.
 
„Lietuvos energijos“ Inovacijų fondas veiks kartu su partneriais. Prisidėti prie energetikos sektoriaus projektų finansavimo galės ir kiti investuotojai, o vienas iš rinkoje veikiančių patyrusių rizikos kapitalo fondo valdytojų, konkurso būdu, bus pasirinktas patarėju/partneriu.