„Ignitis grupės“ ir STT hakatono laimėtojų idėjos – nuo virtualiosios realybės žaidimo iki šaligatvių remonto algoritmo

2021 m. lapkričio 29 d.
„Ignitis grupės“ ir STT hakatono laimėtojų idėjos – nuo virtualiosios realybės žaidimo iki šaligatvių remonto algoritmo

Penktadienio popietę baigėsi daugiau nei 100 dalyvių sutraukęs „Ignitis grupės“ ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) organizuotas Antikorupcinės aplinkos kūrimo hakatonas. Nugalėtojais paskelbtos trys komandos skirtingose kategorijose – Inovatyviausios idėjos, Arčiausiai įgyvendinimo esančios idėjos ir Didžiausią naudą kuriančio sprendimo.

Į 24 komandas susiskirstę dalyviai dvi dienas varžėsi ieškodami inovatyviausių ir efektyviausių būdų, siekiant užtikrinti antikorupcinę aplinką.  Komandos, sudarytos nuo 4 iki 7 žmonių, sprendė vieną iš pateiktų penkių iššūkių.

Arčiausiai įgyvendinimo pripažinta 5-oji hakatono komandos idėja. Šios komandos dalyviai sprendė, kaip prie skaidrumo didinimo galėtų prisidėti atviri duomenys. Pasitelkę Klaipėdos savivaldybės pavyzdį atnaujinant gatvių šaligatvius jie pastebėjo, kad dažnai nėra aišku, kokiais prioritetais remiantis remontui yra parenkami konkretūs šaligatviai. Todėl pasinaudojus atvirais duomenimis buvo sukurtas algoritmas, kuris dirbtinio intelekto pagalba įvertintų konkretaus šaligatvio atnaujinimo poreikį. Toks duomenimis pagrįstas vertinimas būtų skaidrus ir leistų kiekvienam gyventojui pasižiūrėti, kodėl buvo atnaujintas vienas, o ne kitas šaligatvis. 

Didžiausią naudą kuriančiu sprendimu pripažintas 23-iosios komandos pasiūlymas. Šios komandos dalyviai vartotojų prieigos prie atvirų duomenų problemą pasiūlė spręsti bendradarbiaujant su Lietuvos atvirų duomenų portalu (LADP). Pasiūlyta, kad paskirtas tam tikras projekto koordinatorius kartu su LADP sudėliotų planą, kokius su skaidrumo didinimu susijusius duomenis (pvz., savivaldybių biudžetų analizės) galima atskleisti bei viešinti tokių duomenų prieinamumo galimybę. 

Inovatyviausią idėją apdovanota 7-oji hakatono komanda pristatė virtualiosios realybės žaidimo konceptą, padedantį formuoti supratimą apie korupciją. Žaidimo herojus patektų į virtualią skaidrumo kapsulę, kurioje imituojamos įvairios su korupcijos apraiškomis susijusios situacijos. Pavyzdžiui, statybos įmonė sumokėjo kyšį ir gavo leidimą statyti nesaugios konstrukcijos statinį. Žaidėjas turėtų pasukti galvą, ką reikėtų  padaryti kitaip, kad tokios situacijos iš viso būtų išvengta.

Šias idėjas pateikusios komandos turės galimybę išsirinkti norimus mokymus iš pateiktų mokymų platformų.

„Šio hakatono aktualumą visų pirma parodė dalyvių skaičius ir jų pademonstruotas išradingumas bandant sukurti ne lengviausius, o efektyviausius ir originaliausius sprendimus. Teigiami pokyčiai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, todėl noriu padėkoti visiems iššūkius sprendusiems dalyviams ir mūsų partnerei STT už prisidėjimą kuriant skaidresnę visuomenę“, – sako Edvinas Kerza, „Ignitis grupės“ Verslo atsparumo vadovas.

„Sveikiname visus pirmojo antikorupcinio hakatono Lietuvoje dalyvius. Tokio minčių lietaus dar neteko matyti, o idėjų gausa rodo, kad šiuolaikišką formą galima pritaikyti ir, atrodo, ne tokiems paprastiems dalykams – apie skaidrumą kalbėti ir hakatono formate. Smagu, kad tiek daug puikių idėjų gimė bendraminčių gretose, sėkmingas jų įgyvendinimas tikrai prisidėtų prie antikorupcinės aplinkos stiprinimo šalyje“, – sako STT direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius.

Hakatono dalyvių pristatymus vertino kompetentinga komisija – Dainius Žalimas, Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas, Darius Kuliešius, Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas, Edvinas Kerza, „Ignitis grupės“ verslo atsparumo vadovas, Egidijus Radzevičius, STT direktoriaus pavaduotojas, Ieva Lapeikienė, iniciatyvos „Baltoji banga“ vadovė, Lyra Jakulevičienė, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos dekanė bei Sigita Jokimaitė, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja, Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininkė.