Elektros kaina Lietuvoje – vėl mažiausia Baltijos šalyse

2019 m. gruodžio 05 d.
Elektros kaina Lietuvoje – vėl mažiausia Baltijos šalyse

Lapkritis tapo antru mėnesiu iš eilės, leidusiu labiausiai sutaupyti tiems verslo klientams, kurie elektrą įsigyja su kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos zonoje susieta kainodara. Paskutinį rudens mėnesį vidutinė elektros kaina joje buvo 44,7 EUR/MWh, arba 19,0 proc. mažesnė nei 2018 m. lapkritį. Lyginant su 2019 m. spaliu, kaina sumažėjo 4,8 proc.

Vidutinis elektros kainų lygis lapkritį mažėjo ir kitose Baltijos šalyse, bet vis dar liko aukštesnis nei Lietuvoje. Latvijoje vidutinė elektros kaina nukrito 4,4 proc., iki 45,26 EUR/MWH, o Estijoje 4,07 proc., ir siekė 45,72 EUR/MWh.

Švedijos ketvirtojoje kainų zonoje elektros kaina išliko beveik nepakitusi ir vidutiniškai siekė 42,31 EUR/MWh. Kainų skirtumas tarp Lietuvos ir Švedijos ketvirtosios kainų zonos (SE4) kainų lapkritį buvo 2,4 EUR/MWh.

„Pagrindinė mažesnių nei prieš metus elektros kainų priežastis – aukštesnė vidutinė šių metų oro temperatūra. Šiųmetį lapkritį Lietuvoje vidutinė oro temperatūra buvo 2,2 laipsnio didesnė nei tuo pačiu metu pernai. Kartu tai mažino ir elektros poreikį bei jos kainą. Dėl žemesnių nei įprastai kainų didžiausią naudą antrą mėnesį iš eilės pajuto klientai, kurie elektros energiją įsigyja pagal su „Nord Pool“ Lietuvos kainų zona susietą kainodarą“, – sako „Ignitis“ Verslo sprendimų departamento vadovas Martynas Boratinskas.

Elektros poreikis šiųmetį lapkritį, palyginus su 2018 m. lapkričiu, Lietuvoje sumažėjo 1,4 proc., Latvijoje ir Estijoje – atitinkamai 2,4 proc. ir 0,1 proc. Švedijoje per šį laikotarpį elektros poreikis padidėjo 1,3 proc.

Remiantis prognozėmis, didžiausią įtaką elektros energijos kainoms gruodį darys planuojami mažesni nei instaliuoti elektros jungčių pralaidumai su Kaliningrado sritimi ir Latvija.

Dėl paskutinį metų mėnesį Kaliningrado regione suplanuotų profilaktinių darbų, 600 MW galios jungties pralaidumai bus ribojami nuo 152 iki 448 MW. Be to, mažesnis nei galimas bus planuojamas jungties pralaidumas iš Latvijos į Lietuvą: 290 – 902 MW vietoje 1350 MW.